Dla sponsorów


Szanowni Państwo,

Projekt Archeologiczny Nakum, skupiający się na przebadaniu stanowiska kultury Majów, położonego w północno-wschodniej Gwatemali, został zainicjowany w 2006 roku przez pracowników Zakładu Nowego Świata Uniwersytetu Jagiellońskiego- dr Jarosława Źrałkę i mgr Wiesława Koszkula.

Dotychczasowe kampanie badawcze zrealizowane w obrębie Patia 1, a także niewielkiej piramidy zwanej Budowlą 99, przyniosły wiele spektakularnych odkryć. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
1) Eksploracja dwóch niewyrabowanych grobowców królewskich, wyróżniających się zarówno wielkością założenia jak i bogactwem darów grobowych;
2) odkrycie dwóch depozytów ofiarnych w Budowli 99, na które składały się unikatowe gliniane figurki przedstawiające bóstwa Majów;
3) na obszarze Patia 1 dokonano odkrycia fragmentów budowli wykonanych w tzw. Stylu talud-tablero, charakterystycznym dla odległej o ponad 1000 km od Nakum metropolii w Teotihuacan. Należy podkreślić, iż na nizinach Majów istnieją tylko 3 inne ośrodki poza Nakum, w których dokonano podobnego odkrycia;
4) znalezienie w grobowcu królewskim unikatowego pektorału z jadeitu pokrytego hieroglifami oraz naczynia ceramicznego przedstawiającego tańczącego Boga Kukurydzy. Znalezisko to jest o tyle ważne, iż istnieje jeszcze tylko kilka podobnych zabytków pochodzących z terenów zajmowanych przez kulturę Majów.

Projekt Badawczy Nakum cieszy się ogromnym zainteresowaniem medialnym- informacje i reportaże dotyczące ekspedycji pojawiały się między innymi na łamach Gazety Wyborczej (będącej patronem medialnym projektu) i portalu Onet.pl, a także w Telewizji Regionalnej Kraków oraz w I i II Programie Polskiego Radia. Dotychczasowe badania na tym stanowisku prowadzone były dzięki grantom przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz amerykańskiej Foundation for the Advancement of Mesoamerican Studies Inc.

Przeprowadzenie badań naukowych oraz publikacja ich wyników możliwa jest głównie dzięki wsparciu finansowemu, zarówno ze strony funduszy publicznych, jak i prywatnych. Dlatego też zwracamy się do Państwa z propozycją współpracy, załączając kilka wersji ofert sponsorskich, różniących się ilością świadczeń i ceną. Mamy nadzieję, że okażą się one dla Państwa interesującą formą wspierania działań naukowych w Polsce i budowania wizerunku Państwa Firmy jako Mecenasa Nauki. Służymy wszelkimi szczegółowymi informacjami dotyczącymi Projektu Badawczego Nakum, a także jesteśmy otwarci na propozycje z Państwa strony.


kontakt w sprawie sponsoringu:
Jarosław Źrałka - zralka.j@gmail.com
Katarzyna Radnicka - katarzyna.radnicka@gmail.com


Nasi sponsorzy